تبلیغات
GOD OF WAR - مطلب جدید درباره god of war
افسانه ی کریتوس

پیش‌زمینه: زمانی‌که PS2 به بازار آمد توانست قهرمان‌های جدیدی را به‌وجود بیاورد که تا به‌حال در دنیای بازی‌های کامپیوتری وجود خارجی نداشتند. آن اوایل دانته‌ی سری بازی‌های Devil May Cry شد سر دسته‌ی این قهرمان‌های جدید و پر ابهت که هر از انگشتش یک هنر می‌بارید. اما با آمدن اولین قسمت بازی God of War همه فراموش کردند که دانته‌ای هم قبلا وجود داشت.


کسانی‌که کنسول
PS2 داشتند بعداز بازی کردن God of War خود به خود قهرمان اصلی بازی‌هایشان شد همان قهرمان یا بهتر بگوییم ضدقهرمان اصلی بازی یعنی کریتوس؛ شخصیت عصبانی و لجام گسیخته‌ای که زندگی‌اش را به خاطر جنگ‌هایی که به پا کرد و خون‌هایی که ریخت در هم پاشید و چیزی از آن باقی نگذاشت. دو قسمت اول این بازی به ترتیب در سال‌های 2005 و 2007 به بازار آمد که توانست علاوه بر فروش میلیون نسخه‌ای طرفداران دو آتیشه‌ای برای خودش دست و پا کند. در سال 2008 هم یک شماره فرعی از این بازی به‌نام God of War: Chains of Olympus برای کنسول PSP منتشر شد که به‌نوعی باعث اعتبار بخشیدن به این کنسول همراه شد. اما از همان موقعی‌که ساخت دو قسمت آخر سر و شکل گرفته بود زمزمه‌هایی مبنی بر این‌که این سری یک سه‌گانه‌ی اصلی‌ست به گوش می‌رسید. با آمدن سومین کنسول خانگی سونی این زمزمه‌ها خیلی زود رنگ واقعیت به خودش گرفت و سومین قسمت بازی هم بالاخره آماده آمدن به بازار شد.

بد نیست بدانید که: داستان بازی ادامه‌ی ماجراهایی‌ست که کریتوس در قسمت‌های قبلی داشته. اگر آن قسمت‌ها را بازی کرده یا از داستان آن‌ها با خبر باشید می‌دانید که کریتوس با کمک ساکنین کوه المپ بعد از کشتن اریس (خدای جنگ یونان باستان) به‌عنوان خدای جنگ جدید معرفی شد. اما بعداز این‌که خدایان المپ فهمیدند کریتوس هم مثل اریس دست از جنگ‌آوری و خون‌ریزی بر‌نمی‌دارد تصمیم گرفتند او را ضعیف کرده یا از بین ببرند. خبر‌دار شدن کریتوس از همین موضوع باعث شد او این‌بار به کمک تایتان‌ها بخواهد سراغ تک‌تک خدایان المپ و مخالفین‌اش برود و آن‌ها را سر به نیست کند. سر دسته‌ی این مخالفین هم مطمئنا کسی نیست جز زئوس، خدای خدایان که پایش را در یک کفش کرده تا هر جوری شده این بشر را (کریتوس) سر جایش بنشاند. در سومین قسمت بازی ما شاهد درگیری‌های این دو گروه و به نوعی لشکر‌کشی‌های آن‌ها هستیم.
داستان بازی با این‌که از غنای خوبی برخوردار است اما مثل داستان‌های قسمت‌های قبلی آش دهان‌سوزی محسوب نمی‌شود. بازی‌سازان زیاد به خود زحمت نداند که گره‌های داستانی را زیاد و پیچیده کنند. آن‌ها یکراست سراغ اصل مطلب رفتن و همین مسئله باعث شده ما شاهد داستانی مثل داستان‌های قبلی نباشیم.

چرا و چگونه بازی کنیم: یکی از عواملی که باعث شده God of War به شهرت عام و خواص برسد گیم‌پلی‌ای بود که تقدیم بازیکنان می‌کرد. یک کریتوس دیوانه که به طرز وحشیانه‌ای حریفانش را تکه‌تکه می‌کرد و هیچ‌چیزی برای آن‌ها باقی نمی‌گذاشت. از طرفی دشمنان وحشی و گوناگون که همه‌جور جانور و موجودی در آن‌ها پیدا می‌شود؛ از آندد‌ها بگیرید که همیشه پای ثابت ماجرا بودند تا سایکلاپ‌های تک‌چشم که همیشه موی دماغ کریتوس می‌شدند. در قسمت جدید علاوه بر این دشمنان قدیمی، تنوع بیشتری در تعداد و گونه‌های آن‌ها می‌بینیم که می‌تواند برای شماها جذابیت خاصی داشته باشد. هم‌چنین مجبورید با چند غول جدید هم دست و پنجه نرم کنید و آن‌ها را به آن دنیا بفرستید. با این‌حال زیاد نگران نباشید، کریتوس هم‌چنان قوی و چیره‌دست است. باز هم می‌توانید در این بازی با او دست به انواع حرکات‌های مرگ‌بار بزنید. سلاح‌های جدیدی هم برای او در نظر گرفته شده تا تا حدودی از تکراری شدن بازی جلوگیری شود.
گرافیک بازی را بدون شک باید از همین حالا یکی از بهترین‌های سال دانست. جزئیات زیاد و حتی گاهی بیش از حد می‌تواند هوش از سر شما ببرد. البته بگذریم از این‌که حال‌و‌هوای کلی بازی ممکن است کمی تکراری به نظر برسد. موسیقی سلحشوری بازی هم مثل همیشه شنیدنی و تحریک کننده است تا جایی‌که شما را به خوبی غرق در بازی
می‌کند